Dzisiaj mamy Wtorek, 7 kwietnia 2020 roku. Do końca roku zostało 269  dni.
Rekrutacja 2020/21
Rekrutacja trwa!!!

Zobacz szczegóły

Menu
Dziennik elektroniczny
Osiągnięcia

nagroda szkoły z klasą dla szkoły podstawowej nr 34 w lublinie śpiewająca polska
Autorzy strony

Administratorzy strony: Arkadiusz Majewski,
Współpraca:
Justyna Skibińska,
Marta Januszkiewicz.

BIP
BIP

Edukacja dla rodziców

Środki bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa i działaniami profilaktycznymi.

Strony, do których linki poniżej przekazujemy są rekomendowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i dotyczą środków bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa.


Profilaktyka postępowania w celu zapobiegania chorobom grypopodobnym- zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ogólne wskazania profilaktyczne

Należy:

 • unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi
 • kiedy jest się chorym należy zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych
 • zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę
 • wyrzucić do kosza na śmieci
 • myć często ręce
 • unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków
 • dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać

Wskazania dla rodziców

Należy:

 • obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego
 • myć ręce pod bieżącą wodą mydłem
 • zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza
 • zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i ust podczas kasłania
 • nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni
 • zadbać o to, by dziecka zawsze miało przy sobie chusteczki higieniczne
 • spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu

Wskazania dla dzieci
Należy:

 • myć ręce woda i mydłem przez 20 sekund
 • jeśli nie masz chusteczki higienicznej podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi
 • umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu
 • unikać kontaktu z ludźmi przeziębionymi
 • przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu

PROFILAKTYKA POSTĘPOWANIA W CELU ZAPOBIEGANIA WADOM POSTAWY

Znajdziecie tu Państwo niezbędne informacje, które pomogą rozpoznać u dzieci pierwsze niepokojące objawy i pozwolą skierować je do dalszej diagnostyki. To właśnie rodzice i nauczyciele mają największe szanse w wyścigu o zdrowie dzieci, gdyż to my, mamy z nimi codzienny i bezpośredni kontakt. Wady postawy są spowodowane najczęściej postępem cywilizacyjnym, ograniczoną aktywnością ruchową, które od wczesnego dzieciństwa pociągają za sobą stałe przeciążenie kręgosłupa.
Mówiąc o wadach postawy ma się na myśli wszelkie odchylenia od właściwego kształtu kręgosłupa. Oglądając dziecko z przodu, tyłu i z boku należy zwrócić uwagę na: sposób trzymania głowy (podana do przodu, zwieszona, przekrzywiona), pozycję łopatek (odstające, ustawione niesymetrycznie), trójkąty talii, które tworzą wycięcie tułowia w stosunku do zwieszonej swobodnie ręki (niesymetryczne), ustawienie miednicy (pochylona), przebieg linii kręgosłupa.
Najczęściej spotykane nieprawidłowości to:
skolioza- wygięcie kręgosłupa przybierające kształt litery “S”, nierówno ustawione barki, odstające łopatki ( jedna). brak symetrii trójkątów, garbienie się, bóle kręgosłupa
plecy okrągłe (kifoza piersiowa)- kręgosłup w swym przebiegu tworzy nadmierne wygięcie ku tyłowi, głowa wysunięta ku przodowi, odstające łopatki, zapadnięta klatka piersiowa.
plecy wklęsłe- lordoza lędżwiowa- kręgosłup silnie uwypuklony, miednica pochylona ku przodowi, silnie uwypuklony ku przodowi odcinek lędżwiowy kręgosłupa.
plecy płaskie- kifoza i lordoza są spłaszczone, głowa lekko wysunięta do przodu, barki silnie wysunięte do tyłu, klatka piersiowa wyraźnie uwypuklona.
Jeśli zauważą Państwo niepokojące nieprawidłowości, należy jak najszybciej zgłosić się do pediatry, który skieruje dziecko do ortopedy. Dziecko z wadą postawy powinno pozostawać pod opieką ortopedy lub lekarza rehabilitacji.Ścisła współpraca rodziców, lekarzy i nauczycieli zaowocuje wyeliminowaniem czynników, które mogą pogłębić i utrwalić istniejące już wady oraz zapewnić właściwą profilaktykę.


PROFILAKTYKA POSTĘPOWANIA RODZICÓW W CELU ZAPOBIEGANIA PASOŻYTOM SKÓRY

„Problem z głowy” – czyli leczenie wszawicy

Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się każdemu dziecku i nie ma temu winnych. Krzywdzące jest przekonanie, że występowanie wszawicy związane jest z nie przestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości przenoszenia są bardzo proste (przytulanie się, stykanie głowami, używanie wspólnych przyborów). Wszawicy można zapobiegać i można ją skutecznie leczyć.

Postępowanie w przypadku zarażenia:

1.Przypadki wszawicy należy zgłaszać do wychowawcy klasy lub pielęgniarki szkolnej.

2.Sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci, nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy.

3.Zastosować odpowiedni preparat, który wyeliminuje chorobę.

4.Powtórzyć leczenie po7-8 dniach.

Wszy głowowe nie mogą przeżyć bez swojego żywiciela (nie bytują one na zwierzętach, nie skaczą, nie pływają).


Dnia 9 maja – w poniedziałek w sali gimnastycznej o godz.15:40 odbyło się uroczyste podsumowanie programu  

Szkoła Promująca Zdrowie.

W programie:

wystąpienie Pani Dyrektor Sławomiry Kryńskiej, występ grup wokalnych z klas III b i III c, wykład dr Piotra Drehera pracownika Lubelskiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej oraz prezentacja multimedialna.

Link do prezentacji

 

 

Zebrania wrzesień, październik

Pogadanki na zebraniach rodziców mające na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz przekonanie ich o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych zarówno w domu, jak i w środowisku szkolnym. Zapoznanie z broszurką „Moje dziecko idzie do szkoły”.

Zebrania listopad

Zaangażowanie rodziców w akcję „Śniadanie Daje Moc” (przygotowanie produktów na zdrowe śniadanie). Uświadamianie rodzicom i opiekunom, jak ważną rolę odgrywa śniadanie w codziennym żywieniu dzieci, motywowanie ich do przygotowywania w domu urozmaiconych posiłków, zgodnych z założeniami zbilansowanej, zdrowej diety.

Zebrania grudzień

„Dziecko w sieci”. Zwrócenie uwagi rodziców na treści przyswajane przez ich dzieci, przez Internet. Omówienie ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży w sieci oraz przybliżenie ich konsekwencji prawnych, odpowiedzialności nieletnich, przekazanie informacji, gdzie szukać pomocy.

2 luty 2016r. godz. 16.00

Prelekcja na temat „Zagrożenia dopalaczami i substancjami psychoaktywnymi wśród dzieci i młodzieży” – prowadzący dr Piotr Dreher.

12.03.2016r.

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły.

Comments are closed.


Dzisiaj mamy Wtorek, 7 kwietnia 2020 roku. Do końca roku zostało 269  dni.
/div