Dzisiaj mamy Wtorek, 7 kwietnia 2020 roku. Do końca roku zostało 269  dni.
Rekrutacja 2020/21
Rekrutacja trwa!!!

Zobacz szczegóły

Menu
Dziennik elektroniczny
Osiągnięcia

nagroda szkoły z klasą dla szkoły podstawowej nr 34 w lublinie śpiewająca polska
Autorzy strony

Administratorzy strony: Arkadiusz Majewski,
Współpraca:
Justyna Skibińska,
Marta Januszkiewicz.

BIP
BIP

Patron szkoły

Kornel Makuszyński

KORNEL MAKUSZYŃSKI
(8 stycznia 1884 – 31 lipca 1953)

aktualności

Powieściopisarz, felietonista. Urodził się w Stryju na Podolu. W wieku 14 lat pisał wiersze. Ich pierwszym recenzentem był Leopold Staff. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim, a w latach 1908-10 w Paryżu. W latach 1905-14 r. recenzował widowiska teatralne w „Słowie Polskim”, a w 1914 został kierownikiem literackim teatru lwowskiego.
W 1915 r. zostaje przewieziony w głąb Rosji w wyniku wojny polsko-bolszewickiej. Do kraju powraca po zakończeniu wojny w 1918 r. Zamieszkuje w Warszawie. Piastował wiele ważnych urzędów np. był Prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich w Kijowie, kierownikiem literackim Teatru Polskiego. W 1918 r. zamieszkał w Warszawie, pisał recenzje i felietony do wielu czasopism polskich. W 1926 r. uhonorowano go państwową nagrodą literacką za poemat Pieśń o Ojczyźnie, a w 1929 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Zakopanego, w którym często bywał i angażował się w życie miasta. Zmarł w Zakopanem, został pochowany na Pęksowym Brzyzku. W 1966 r. w Zakopanem otwarto muzeum biograficzne Makuszyńskiego. Od 1994 r. przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.

TWÓRCZOŚĆ KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

Pisał dla dzieci i młodzieży.
Książki adresowane do dzieci:
• Przygody Koziołka Matołka (1932-33) – lektura klasy I;
• Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki (1936);
• O wawelskim smoku (1937),
• Wanda leży w naszej ziemi (1937)
• Za króla Piasta Polska wyrasta (1939)

Książki dla młodzieży:
• Bezgrzeszne lata (1925)
• O dwóch takich co ukradli księżyc (1928);
• Przyjaciel wesołego diabła (1930);
• Panna z mokrą głową (1933);
• Skrzydlaty chłopiec (1934);
• Wyprawa pod psem (1935)
• Wielka brama (1935)
• Awantura o Basię (1936) – lektura w klasie III;
• Szatan z siódmej klasy (1937) – lektura w klasie VI;
• Szaleństwa panny Ewy (1940; wydana w 1957 r.)

O sukcesach powieści K. Makuszyńskiego zadecydowała znajomość psychiki odbiorcy i znakomita fabuła, często sensacyjna. Optymizm i szlachetność bohaterów (zawsze sympatycznych) oraz wiara w ludzką dobroć i współczucie dla pokrzywdzonych są niewątpliwym walorem jego książek. W jego książek jest przekaz wartości ludzkich ponadczasowych. Jego bohaterowie są godni do naśladowania przez współczesnych młodych, dopiero kształtujących swe charaktery, ludzi. Jego książki tryskają humorem, a styl literacki sprawia, że są chętnie czytane do dziś.

Uroczystość nadania imienia Kornela Makuszyńskiego 29 maja 2013 roku.

W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 34 serdecznie dziękuję wszystkim Gościom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością uroczystości nadania naszej szkole imienia Kornela Makuszyńskiego.

W sposób szczególny dziękuję Panu Kapitanowi Radosławowi Jendrzejewskiemu, dowódcy Orkiestry Wojskowej w Lublinie, za obecność i wyjątkowy pokaz.

Dziękuję także wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania poprzedzające to ważne wydarzenie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego

mgr Sławomira Kryńska


29 maja 2013 r. nasza szkoła została nazwana szkołą imienia Kornela Makuszyńskiego. Tego dnia byli z nami wyjątkowi goście, m.in. przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Urzędu Miasta Lublina, Kuratorium Oświaty w Lublinie, reprezentanci lokalnych władz, dyrektorzy lubelskich szkół i ci wszyscy, dla których Szkoła Podstawowa nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie jest szkoła wyjątkową.

            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Dobrego Pasterza, celebrowaną przez Jego Ekscelencję biskupa Artura Mizińskiego, który również poświęcił nowy sztandar naszej szkoły.

            Następnie na boisku szkolnym odbył się koncert orkiestry wojskowej. W szkole pani dyrektor Sławomira Kryńska w obecności Gości i uczniów dokonała odsłonięcia tablicy pamiątkowej, przedstawiającej popiersie Kornela Makuszyńskiego.

            Po odsłonięciu tablicy w sali gimnastycznej odbyła się oficjalna część uroczystości, podczas której nowy sztandar szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców, został przekazany pod opiekę szkolnej społeczności. Głos zabrali również zaproszeni przez nas Goście.  Miłym akcentem, kończącym uroczystość, była przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły część artystyczna, przywołująca najważniejsze postaci z barwnej twórczości Kornela Makuszyńskiego.

            29 maja stał się dla nas pięknym i historycznym dniem. Zmieniła się nazwa szkoły, jesteśmy już Szkołą Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie  i mamy nadzieję, że postać patrona stanie się inspiracją do nowych działań, niezmiennie jednak służących dobru uczniów.

 Uroczystość  w mediach:

GALERIA

Comments are closed.


Dzisiaj mamy Wtorek, 7 kwietnia 2020 roku. Do końca roku zostało 269  dni.
/div